E-Posta:

bilgi@metaajans.com.tr

Telefon:

0 332 606 0580

Sevgili arkadaşlar;
Çoğunuzun malumu olduğu üzere 19 temmuz’dan itibaren yeni bir türde içerik üreteceğiz. Daha önce tecrübe edinmediğimiz bir alan olduğu için ilk günlerde biraz kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz ancak birkaç gün içerisinde sistemi net olarak özümseyip sorunsuz şekilde ilerleyeceğinizi düşünüyorum. Her işimizde olduğu gibi bu işimizde de müşterimiz bazı standartlar belirtti ve çalışmalarımızın bu standartlara uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Bu standartlar ve yeni düzene uyum sürecinde kendinizi sıkmayın. Dediğim gibi birkaç güne kadar her şeyin üstesinden gelmiş olacaksınız. Konu ile alakalı detayları aşağıda; her zamanki gibi uzun uzun anlatacağım. Herhangi bir soru veya sorun olması halinde benimle irtibata geçebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan detaylara geçiyorum.

İşin toplam hacmi 6.000.000 kelimedir.
Toplam hacim; 24 parçaya bölünecek ve 250.000 kelimelik parçalar halinde yazılım birimimize iletilecektir.
Bu çalışma; bir tanıtım yazısı, makale vs. olmayacak.
Herhangi bir seo kaygısı, semantik, imla, noktalama, resim veya buna benzer makalede uymanız gereken kurallara ait kaygılar olmadan yazılacak.
Zira bunlar sadece canlı yayın yorumları olacak. Yazarlarımız, içerikleri içinden geldiği gibi, ruh halinin yönlendirdiği şekilde yazacak. Hususi imla kuralları bozulmayacak ama bozuk olan yerlerde umursamadan devam edilecek. Anahtar kelime bulmak, kullanmak için çaba sarf etmeyeceksiniz. Veya h1 etiketi h2 etiketi gibi bir dert olmayacak kafanızda. Yani bugüne kadar yaptığınız çalışmalara göre kat kat daha kolay bir çalışma düzeni geldi.

Kısaca olayı özetleyecek olursak; iş ortağımızın bünyesinde bulunan yeni yayıncılar için chat mesajları üreteceğiz. Bu mesajlar yayıncıyla ve yayında oynadığı oyunla veya sohbetle alakalı olacak.
Ben size makale konusu verir gibi excel de cümleler teslim edeceğim. Siz bu verdiğim cümlelerle 3-5-10-20 kişiyi tabiri caizse muhabbet ettireceksiniz.

Bir örnek vereyim daha net olsun.
Pubg oynayan bir yayıncı varsayalım. Ve ben size şu cümleyi vermiş olayım: “Virüsten dolayı okullar kapalı abi. Okula gelen olmaz.”
Oyunu bilmiyor olma ihtimalinize karşı cümleyi açıklayayım.(Bilmeyenler akşamları oyun ekibimize katılarak oynayarak da öğrenebilir. 😊) Oyunda okul isminde bir bölge var ve oraya çatışma için kimsenin gelmeyeceğini, kendince esprili bir dille anlatıyor arkadaş.
Siz bu cümleye cevap veren isimsiz kişiler olacaksınız. Yani şöyle:

Başlık: Virüsten dolayı okullar kapalı abi. Okula gelen olmaz
Cevaplar:

  • ya Allah senin belanı vermesin.
  • O nasıl bi espriydi öyle.
  • Ortalık buz kesti yeminle.
  • Ahahaaa. Bence iyiydi.
  • Bu bir daha espri yaparsa banlayın.
  • Allahını seven espriye gelsin.
  • Espri miydi o.
  • Tamam yüklenmeyin yeter.
  • hadi bakalım ateyizler şimdi bunu açıklasın.

Ben size ana cümleyi vereceğim. Sizde bu cümleye örnekteki gibi farklı kişilerin ağzından cevaplar vereceksiniz. İnsanlar o cümle ile alakalı konuşacak.
Cevaplar konusunda bir alt sınır yok. Yani sadece 1-2 cevap verilip o konu kapatılabilir. Ama mümkün olduğunca tatlı bir şekilde konuyu ilerletmeniz sizden beklenendir.
Fakat bir üst sınır olacak. Ki bu sayede o konu sıkıcı olmadan kapatılıp farklı konu ile devam edilecek. Her konuda uzun uzadıya konuşulmayacak. Bu yüzden sizler, işinize gelmeyen, o an fikir üretemediğiniz bir konu oldu mu, altına 2 satır yazıp başka konuya geçeceksiniz. Bu yönden de sizlerin elini baya kolaylaştırmış olacağız.

Bir cevapta; ana cümlede yazan şeyle dalga geçecek, öbüründe destekleyecek, bir diğerinde destekleyeni yereceksiniz. Kısaca kendi kendinizi destekleyip yine kendi kendinizle dalga geçip yereceksiniz. Ama bunu yaptığınız her mesaj aslında farklı bir karaktere ait olacak. Ruhunuzdaki ikilemleri burada rahatça ortaya dökebilir, şahsi düşüncelerinizi katabilir, dilediğinizce yazabilirsiniz. Tabi şahıslara hakaret etmeden. Direkt küfür yasak, arada ağızdan kaçırmak serbest. Ayarını tutturamazsanız bu konuda bana yazabilirsiniz.

Dosyalar size excelden teslim edilecek ve yine excelden teslim alınacak. O yüzden bu süreçte word’ü unutun lütfen. Örnek excel dosyasını her birinizin bilgisayarına gönderdim.

Dosyalar günlük olarak teslim alınacak. O yüzden yazdıklarınızla yazmadıklarınızı karıştırmamaya dikkat edin. Yazılan dosyalar günün tarihine göre buluta kaydedilecek.

Sizlerden özel bir ricam var arkadaşlar; bu iş, büyük iş, düzen gerektiren bir iş. Sizlerin normal düzeni daha rahat bir hal alacak ama kontrol eden arkadaşlarımız için çok ağır bir iş düzeni. O yüzden lütfen ilerleyemediğiniz zaman durun, ara verin. Kafanızı toparlayıp sonrasında başlayın. Olmuyorsa o gün bırakın. Ki hem o kadar emeğiniz kabul edilmeyip çöp olmasın hem kontrol yapan arkadaşlar boşa zaman harcamasın.

Yukarıda bahsettiğim gibi, başlıklar sizlere excel üzerinden iletilecek ve sizlerden beklentimizde excel üzerinden teslim edilmesidir.
Excelde 3 farklı sütun bulunacak.
1. si konu numarası,
2. si mesaj,
3. sü kişi bilgisi sütunudur.

Metinler hazırlanırken;

Konu numarası bölümüne 1’den başlayarak sayılar verilecek.

Peki hangi mantığa göre verilecek?
Her başlık değiştiğinde 1 sayı artacak. Dikkat edin her cevapta artacak demiyorum. Her yeni başlıkta artacak. Size verilen başlık ve altında o başlığa yazdığınız yorumların hepsi aynı sayıya sahip olacak. Diğer başlığa geçtiğinizde yeni bir numara vereceksiniz. O konuşma ve cevapları aynı sayıya sahip olacak. Her yeni başlıkta sayılar artacak.

Çalışmaları kadrolu çalışan arkadaşlarımız mesai bitimine kadar, freelance ve yarı zamanlı çalışan arkadaşlarımız 17:00’a kadar teslim etmelidir. Daha erken teslim edilmesi sizler için daha uygun olacaktır. Çünkü kontrolü ve onay dönüşü bu sayede daha erken yapılmış olur. Freelance ve yarı zamanlı çalışan arkadaşlar; bugüne kadar olduğu gibi çalışmalarını whatsapp üzerinden ileteceklerdir. Gelen çalışmaların kontrolü en geç bir sonraki güne kadar yapılmaktadır. Burada kontrol yapılmasının en büyük nedeni; işin ilk günlerinde kalitesinde bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Fakat 1 hafta, 10 gün sonra, tahmin edilebilir sebeplerden ötürü bozulmalar yaşanabileceği düşünülmesidir.

Böyle bir bozulma olması halinde iş kabul edilmeyecektir. Bunun sürekli hale getirilmesi durumunda ise aramızdaki sözleşme tek taraflı olarak fesh edilecektir.

Üzerine yorumlar yazacağımız oyunlar; Pubg Mobile, Pro Evolution Soccer(PES), Simulator oyunları(ETS vb.) olarak belirlenmiştir. Bazı eklemeler ve çıkarmalar yapılabilir. Böyle bir durum olması halinde sizlere de önceden bilgi verilecektir. Hangi oyun hakkında yazacağınız size yine önceden bildirilecektir.

Metinler hazırlanırken bazı değişkenler kullanılacaktır. Mesela yayıncı adı geçireceğiz ama ne olacak? Yayıncıya hitap ederken abi mi diyeceğiz abla mı? Sık olmasa da bunların geçeceği yerlerde olacaktır. Biz buna en mantıklı çözüm olarak; bu tarz her şeyi bir sabite bağlayalım ve sanki yayıncının adı hep aynıymış, hepsi aynı memlekettenmiş, hepsi erkekmiş gibi hazırlayalım diye düşündük. Bu tarz şeyler kullanılması gerektiğinde bir standardımız olsun. Hep onun üzerinden gidelim diye düşündük.
Atıyorum yayıncının memleketini söylemek icap ederse her zaman istanbul yazalım. Adını söylemek icap ederse; abuzer yazalım. Bu şekilde, yazarken eliniz daha kolaylaşacaktır. Bu tarz değişkenlerin tamamı size iletilen excel dosyası içerisinde mevcuttur.

Bunun yanı sıra birde, bir konuda aynı kişilerin tekrar tekrar cevap vermesi yani 1 kişinin aynı başlığa 1 den fazla mesaj yazması hususu var.
Bir yayında 100 kişi varsa; bunların hepsi sırayla ve 1 tane mesaj atmaz. İnsanlar birbirine soru sorar, cevap verir, laf atar vs. vs. İş te bu konu, tablodaki 3. sütunla alakalıdır.
Burada 2 farklı olayımız var.;
1- Eğer bir başlık altına, 1 kişi, 1’den fazla yorum yazıyorsa-ki çokça yaşanacak bir durum- o mesajların sağ hücresine a,b,c gibi harflerle bunu belirteceğiz.

Örnek bir görselle anlatayım net olarak anlaşılsın; [Okunmuyorsa resme tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz.]

 

2- Dikkat edilecek 2 husus ise; bu tür ikili konuşmalar yazılacağı zaman arasına en az 2-3 farklı mesajın girmesi gerekiyor. Örnekte gördüğünüz gibi aynı kişilerin attığı mesajların arasında farklı kişilerin mesajları var. Bu örnekte muhabbetten kaynaklı olarak araya çokça mesaj girmiş ama diyelim ikili muhabbet senaryosu kurdunuz kafanızda. Önreğin; nasılsın, iyi misin? iyiyim sen nasılsın gibi bir konu dönecek. Böyle birşey yapılacağı zaman; ilk kullanıcı mesaj attığı zaman tekrar yazması için en az 2 mesajın girmesi lazım. Yani sonuç şöyle olacak;

1. Kişi: Nasılsın? -ikili muhabbetin 1. kişisi-
2. Kişi: İyiyim. Sen nasılsın. -ikili muhabbetin 2. kişisi-
3. Kişi: abi o kadar loot yetmez. -chatte bulunan sıradan bir vatandaş mesajı-
4. Kişi: moderatör var mı? -chatte bulunan sıradan bir vatandaş mesajı-
1. Kişi: Sağolasın bende iyiyim. -Tekrar 1. kişiye döndük. Ama dönmek için araya farklı 2 mesaj aldık.-
2. Kişi: Allah iyilik versin. – Bu mesajda da aynı şekilde. Araya 3 kişinin mesajı girmiş oldu.-

Mesajlarımızda karakter uzunluğu maksimum 100 olmalıdır. Çünkü bazı yayın platformları tek mesajda 100 karaktere izin veriyor. Eğer mesajınızın 100 karakteri aşması gerekiyorsa 2 parçaya bölerek ve hemen üstteki maddeyede dikkat ederek yazabilirsiniz.

Memleket, isim vb. özel isimlerde noktalama işaretlerine dikkat etmeyeceğiz. Neden? Çünkü yukarıda belirttiğim gibi bu kadar büyük bir içerik tek kişi için hazırlanmıyor. Müşterimiz bunu farklı farklı kişilerde kullanacak. Yazar arkadaşlarımız doğru yazmaya çalışırken olası bir hata yaparsa toplu düzenleme olayı başarısız olur.

Şöyle ki; örneğin memleketten bahsediyoruz.
Bir yazar; istanbullu
Diğer yazar; istanbul’lu
Öbür yazar; istanbul lu yazabilir.
İnsanlık hali, bu hatalar bugüne kadar oldu, bundan sonra da olacaktır. Atıyorum yayıncımız Konya’lı. Biz istanbul yazan yerleri toplu olarak bu adama göre düzenlemeye geçtik. Düzenlerken 3’ünden birini tercih edersek diğer 2 mesaj değişmeyecek ve gönderdiğimizde konyalı adama istanbullu demiş oluruz.
O yüzden hangisi doğru muhabbetine girmeden, direkt olarak birleşik yazacağız. Yani şu şekilde: istanbullu
Bu iş tamamlanana kadar, içerik tamamladıktan sonra hatalı yazım kontrolü olmayacak. Bilakis tam zıttı; bu şekilde özel isim kullanımlarında doğru yazmış mıyım diye bakıp eğer doğru yazdıysa belirtilen şekle çevrilmesi gerekmektedir.

Yazarken yayıncıyı küçük düşürücü şeyler yazılmamalı. Yayıncıya espriyle dokunulabilir ama oynamayı bilmiyorsun gibi sözler söylenmemeli. Biz bu adamı geliştirmek için bu işi yapıyoruz. Bu tarz yorumlar bu sebepten ötürü uygun olmayacaktır. Bunun aksine yayıncıyı açık açık övmekte yalandan yazılmış bir metin havası verecektir. Bu yüzden ayarı tutturmak gerek.
Şuan aklıma gelen 2 örnek ile kısaca olayı kapatayım;

– takım loot yaparken beli kırılacak. 😀 | bu tarz yazabiliriz. Espriyle karışık güzel bir eleştiri.
– bu oynamayı bilmiyor. – böyle oyun mu oynanır. | bu ve benzeri yorumlar uygun olmayacaktır.
– Geçen gün seni izlerken akşam yemği yemeyi unutmuşum… karnım ağrımaya başlayınca fark ettim. | O kadar da değildir. 😊 Biraz fazla abartılı oluyor. O yüzden kaçınmak lazım.

Espriler, argo muhabbetler vb.;

Aşırıya kaçılmadığı müddetçe argo kullanımı serbesttir. Nihayetinde gerçek bir chat ekranında dönen muhabbetleri bir nevi taklit etmeye çalışıyoruz. Buda vaz geçilmez, olmazsa olmaz gibi bir durum. Esprili yaklaşımlar her türlü serbesttir. Herşeyin fazlası zarar, argonunda, duygusallığında, esprininde. Sıkıntılı bir gün geçiriyorsunuz ve o günün bir konuşmasında dertli konuşuyorsunuz. Evet bu mümkün. Fakat sürekli böyle devam ederseniz bir yerden sonra bayar. Kanka, dostum, aga, bebeğim, canım, çiçeğim vs. vs. vs. gibi hitap şekillerini abartmadan, sık olmamak kaydı ile kullanabilirsiniz. Çiçeğime, böceğime çok ihtiyaç olmadıkça başvurmasanız daha uygun olur.
Unutmadan; kaliteli esprinin alıcısı çoktur.

Mesajları yazarken, sadece insanların kendi arasında muhabbeti değil de ara sıra yayıncıya da laf atması gerekiyor. Yani muhabbetin tamamen chat’in arasında dönmesi yerine, yayıncıyı da muhabbete almak lazım.

Direkt olarak bir sahne ile alakalı mesajlardan kaçınmalıyız.
Örneğin: o nasıl vuruştu be. | yayıncı bu mesajın atıldığı an belki sıkıştı tuvalete gitti, oyunda bile değil.

Bunun yerine net bir sahne belirtmeden, örnekte ki gibi daha yuvarlak konular üzerinde türetmeler daha uygun olacaktır.
Mesela; redzone sizi çok seviyor hissettim.
Eğer oyun alanı oyuncunun lehine ise de sorun olmaz, aleyhine ise de sorun olmaz. Lehte veya aleyhine ifadeler kullanmadıkça problem yaşatmaz.

Zaten başlıkları biz ileteceğimiz için bu konuda çok zorlanmazsınız.

Benim sizlere ileteceğim ana konular bu kadarcık. 😊 Birkaç gün geçtikten sonra düzene çok daha aşina olacaksınız ki bundan sonrası daha kolay olacaktır. Zira ben bu sistemi yazmadan önce kendim birkaç gün yazdım, denedim. Ve ciddi anlamda çok keyif alarak yaptım. Umarım sizlerde keyif alırsınız ve zevkle tamamlanan bir iş olur.
Eğer anlayamadığınız veya sorun yaşayacağınızı düşündüğünüz bir yer varsa lütfen whatsapp’tan belirtin. Gerekli kolaylığı sağlayacak revizeleri yapıp başlayalım.

İçinizdeki deliyi, sakin kişiliği, siniri, mutluluğu, acıyı, tatlıyı, aşk acısını/mutluluğunu, hırsı, ihtirası, naif kişiliği, kaba yanınızı veya işte aklınıza her ne geliyorsa o yönünüzle serbestçe yazabileceğiniz, mantıksız mantıkların kurulduğu yeni bir düzen getirdim sizlere. Umarım başarılı ve eğlenceli bir dönem geçiririz.
Hepimize hayırlı olsun.